Minecraft Note Block Studio

Chciałbym wam dzisiaj przedstawić całkiem przydatne narzędzie jakim jest Minecraft Note Block Studio – program pozwalający nam na komponowanie muzyki z użyciem minecraftowych instrumentów.

Muzyka w mapach

Muzyka w rękach sprawnego mapmakera jest potężnym narzędziem. Pomaga ona w budowaniu napięcia w mapach horror, lub tworzeniu pięknej atmosfery w mapach przygodowych. Nic więc dziwnego, że dodawanie soundtracków do minecraftowych map praktykowane jest już od dawna. Początkowo melodie tworzono korzystając z redstona i noteblocków, później wraz z dodaniem komendy /playsound zastąpiono je utworami umieszczanymi w resourcepackach w formie plików dźwiękowych (co znacznie ułatwiło cały proces i pozwoliło dodatkowo m.in. na odtwarzanie muzyki z tą samą głośnością niezależnie od miejsca w którym znajdował się gracz).

Aktualnie zarówno noteblocki (jak i cmdblocki mające w sobie komendy /playsound z dźwiękami noteblocków) wykorzystuje się już niezwykle rzadko. Wynika to z kilku problemów, które generuje takie rozwiązanie. O wiele częściej odgrywa się po prostu odpowiedni utwór z resourcepacka. W jaki jednak sposób osiągnąć jego zapętlenie? W przypadku kreacji wykorzystujących redstone, wystarczyło zbudować fizyczną pętlę, która odtworzy utwór ponownie po jego zakończeniu, tutaj jednak do sprawy trzeba podejść nieco inaczej. Najczęściej stosuje się jedno z poniższych dwóch rozwiązań. Opcja pierwsza – muzykę zapętlić w jednym pliku dźwiękowym i uczynić go na tyle długim, żeby normalnie przechodzący mapę gracz nigdy nie usłyszał jego zakończenia. Opcja druga, nieco bardziej skomplikowana –  wykorzystujemy zegar oparty na worldborderze, by dokładnie odmierzać czas niezależnie od opóźnień serwera i w odpowiednim momencie uruchamiamy ponownie muzykę. O zaletach i wadach tych rozwiązań opowiem pewnie w osobnym wpisie.

Note Block Studio

Skoro znamy już kilka metod dodawania muzyki do naszej mapy, należałoby się zastanowić skąd tą muzykę pozyskać. Możemy oczywiście utwory kupić, lub skorzystać z jednej z wielu baz na prawach Creative Commons. Jeśli jednak mamy problem ze znalezieniem czegoś odpowiedniego, to dobrą opcją może być skomponowanie tego samemu. W tym momencie przychodzi nam z pomocą Minecraft Note Block Studio. Jest to program, dzięki któremu będziemy w stanie napisać muzykę z wykorzystaniem minecraftowych instrumentów. Z dość oczywistych powodów takie utwory idealnie komponują się z większością map. Co jednak jeśli czyjaś mapa potrzebuje czegoś mniej… minecraftowego? Mam dobre wieści, nie jesteśmy ograniczeni do podstawowych dziesięciu instrumentów. Mamy mianowicie możliwość dodawania własnych dźwięków! Jeśli chcemy możemy też wyjść poza standardową skalę, składającą się z dwóch oktaw, co daje nam kilka na prawdę ciekawych możliwości.

Po zakończeniu komponowania, naszą gotową muzyczkę możemy wyeksportować w postaci pliku .mp3 (który później z łatwością jesteśmy w stanie np. przekonwertować do .ogg i wykorzystać w resourcepacku) lub jako schematic, który umieścimy na swoim świecie przy pomocy MCEdita.

Poniżej zamieszczam utwory stworzone dla nas przez mojego brata, specjalnie na potrzeby mapy TowerHour, właśnie w programie Minecraft Note Block Studio. Myślę, że to najlepszy sposób na pokazanie wam, co można osiągnąć w tym prostym, darmowym programiku.

TowerHour OS

Wszystkie pliki muzyczne wykorzystywane przez nas w mapie TowerHour.2017

Podsumowując

Oczywistym jest, że program nie napisze muzyki za nas. Jest on jednak bardzo przydatnym narzędziem, dla osób które na komponowaniu znają się choć trochę. Dlatego wszystkich zainteresowanych zachęcam do kliknięcia w poniższy przycisk, aby pobrać Minecraft Note Block Studio i sprawdzenia samemu jego możliwości.

Pobierz program tutaj

Patreon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *